Honti nyári tábor 2011




 

Palócok nyomában jártunk

 

            Elérkezett 2011. július 15. reggele. Az Árpád Fejedelem Általános Iskola táborozói izgatottan ültek fel kedvenc buszukra, „Sárikára”, hogy birtokba vegyék a Börzsöny lankáit és az Ipoly hullámait. Mindenki a szállás elfoglalásának lázában égett, azonban még előttünk állt Vác megismerése. Sétáltunk a Duna-parton és megnéztük a Székesegyházat, néhány szóban megismertük a történetét. Az izgalmak sora még nem ért véget erre a napra, hiszen kisvasúttal Szobról Márianosztrára utaztunk, közben a Mária-kútnál hideg forrásvizet töltöttünk kulacsainkba. Márianosztrán a fegyház udvarát és a fegyház melletti templomot tekintettük meg. Végre elértük szálláshelyünket, Hontot. A szobák elfoglalása után mindenki megkapta a Vándorkönyvét, melybe aláírásokat kellett gyűjteni az elvégezett feladatok után. Aki minden aláírást összegyűjt, azt az utolsó napon mesterré avatják a kísérő pedagógusok. Ezen az estén tábornyitó diszkót tartott a tábor Dj-je : Szabó Tibor, aki ezt követően minden este zenével és zenés kívánságműsorral szórakoztatott bennünket. Köszönjük szépen!

            Szombaton reggel elindultunk, hogy meghódítsuk Drégely várának „enyhe” emelkedőit. Az akadályok és a légszomj leküzdése után fenséges látvány tárult szemünk elé. Lábunk előtt hevert a Börzsöny, és az Ipoly folyó kanyargó folyóvölgye. És ez még csak a kezdet volt!

Ünnepi műsor keretében emlékeztek meg Drégely hős katonáiról. Simicskó István államtitkár úr ünnepi beszédét követően Csernák János művész úr előadásában hallgathattuk meg Arany János: Szondi két apródja című balladáját. Majd középkori fegyverbemutató, zászlódobálók, solymászbemutató, lovaskocsikázás és kézműves foglalkozások szórakoztattak bennünket egész délután. Este feladatként kaptuk, hogy építsük meg Drégely vár makettjét a táborban található dolgok felhasználásával. Nem volt könnyű feladat, de végül minden szoba közösen elkészítette a vár kicsinyített mását. Este Pali bácsival rovásírással díszített vándorbotot készített minden táborlakó.

Vasárnap az aranybányászok nyomában jártunk. Nagybörzsönybe utaztunk, ahol egy vízimalom működését ismertük meg, megnéztük a tájházat a Szent Istvánról elnevezett Árpád-kori templomot és a Bányásztemplomot. Délután a kemencei strand hullámai hűsítettek bennünket. Este Moni néni feladat várt minket: a tábor területén eldugott és az aranyat jelképező egyforintos érméket kellett megkeresni és le kellett rajzolni a saját magunk által tervezett pénzérménket.

Hétfőn messze vitt bennünket „Sárika”: Esztergomba látogattunk. A Duna múzeum interaktív kiállításain kipróbálhattuk a vízimalom kicsinyített mását, filmet néztünk, „helikopteren utazva” ismerkedtünk az árvíz okozta károkkal, nagyítóval a Magyarországról készült űrfelvételen keresgéltünk. Örvény állítottunk elő, duzzasztógáttal kísérleteztünk, hullámtörést hoztunk létre. A kimerítő ismeretszerzés és a kiadós ebéd után az esztergomi Bazilikát mutatta be nekünk Enikő néni. A nap legizgalmasabb pontja még eztán következett: bobozni mentünk Visegrádra. Este, pihenésképpen, zseblámpás csillagkereső versenyt rendeztünk.

Kedd reggel fáradhatatlanul indultunk tovább Ipolytarnócra. A Borostyán tanösvényen idegenvezető segítségével ismerkedtünk meg a cápafogakkal, a levéllenyomatokkal és az itt 20 millió évvel azelőtt élt állatok lábnyomainak lenyomatával. Ismereteinket egy 3d-s film vetítésével mélyítettük el. Utána sétát tettünk a miocén erdőben, a Lombkorona sétányon 10 méteres magasságban másztunk a függőhidakon, majd a 4 dimenziós mozi repített bennünket a félelmetes miocén világba. Este Laci bácsi feladata várt minket: gipsznyomatot készítettünk csigákról, kagylókról, levelekről.

Szerdán kissé esős napra ébredtünk, de az esőűző táncunk nem volt hiábavaló, elriasztottuk a felhőket. Így meg tudtuk látogatni Horpácson a Mikszáth-emlékházat. Balassagyarmaton a Palóc múzeum falai között élménydús és izgalmas történetek mesélése közben ismertetett meg bennünket a tárlatvezető bácsi a palócok életével a születéstől a halálig. Sok babonát, érdekes szokást ismertünk meg itt. Délután Honton helytörténeti akadályverseny várta a csapatokat, de előtte Kati néni feladata tette próbára tudásunkat: meg kellett pucolnunk a bográcsos vacsorára szánt krumpli, fejenként négyet. Lehet, hogy ez volt a legnehezebb feladat. Végezetül Enikő néni „magyaros” feladata következett: verset írtunk a tábor élményeiről. Éjszaka az időjárás kegyes volt hozzánk és el tudtuk menni az éjszakai túrára, igaz visszatéréskor már jobban hasonlítottunk a varacskos malackára, mint önmagunkra.

Csütörtök reggel szomorúan csomagoltunk össze, de izgalommal vártuk a táborzárást. Miután megköszöntük a vendéglátást a szállásadónknak, mindenki átvehette mesterlevelét, melynek hátuljára az általunk írt versekből készült mix került. Természetesen idén is kapott emblémás pólót mindenki, jutalmat a szobatisztasági, a csillagkereső és a helytörténeti verseny győztesei. Az első táborozóink feltűzték a tábori vándorbotra a tizenegyedik szalagot. Majd fájó szívvel integettünk faházainknak és szobáinknak.  Hazafelé még megmásztuk Nógrád várának falait, esős sétát tettünk a versegyházi medveparkban, majd örömmel öleltük át aggódó szüleinket. Hálás szívvel mondunk köszönetet a támogatóknak, akik önzetlen segítségükkel felejthetetlen élményekhez juttatták diákjainkat. Köszönet illeti az anyagi támogatásért a Bács – Kiskun megye Közoktatásáért Közalapítványt, a Tiszaalpár Nagyközségi Önkormányzat Polgármesteri Hivatalát és képviselőtestületét, a Pejtsik Alapítványt, Bartók István alpolgármester urat és Szabó Tibort. Köszönjük a felajánlást a Szülői Munkaközösségnek. Köszönet minden kedves szülőnek a paprika, a paradicsom, a dinnye, a szilva, a barack, a lekvár, és a kalács-felajánlásért. Köszönet a biztonságos utazásért Fűri István gépkocsivezetőnek és a Tisza Volán Zrt-nek és nem utolsó sorban „Sárikának”. Köszönet segítő kollégáimnak: Maróti Pálnénak, Tóthné Mátyus Monikának, Maróti Pálnak, Tóth Lászlónak.

            A visszajelzések azt mutatják, hogy mindig sok-sok ismerettel és élménnyel gazdagodva térnek haza tanulóink. Reméljük, hogy e programokban gazdag és élménydús nyári programot a továbbiakban is tudjuk majd folytatni.

 

 

                                                             Bondár Enikő

                                                             táborvezető

 

A táborról készült képek:  


 

 
Látogatók száma:

látogató számláló

Készült 2011 | Tiszaalpár| Árpád Fejedelem Általános Iskola és Könyvtár | Oldalt készítette : Endre Mihály