TÁMOP (TÁRSADALMI MEGÚJULÁS OPERATÍV PROGRAM) 3.1.4/08/2 – „KOMPETENCIA
ALAPÚ OKTATÁS, EGYENLŐ HOZZÁFÉRÉS – INNOVATÍV INTÉZMÉNYEKBEN”
Az önkormányzat az új óvoda megépítésére sikerrel pályázott. A 200 millió Ft-os támogatási összeg felhasználásának feltétele volt, hogy a fenntartó részt vegyen a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Program) 3.1.4/08/2 – „Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés – Innovatív intézményekben” című pályázatán. A kompetencia alapú oktatás bevezetésére nemcsak az óvodában, hanem az iskolában is be kellett nyújtani pályázati projektet. A 2008. december 30-án benyújtott pályázat 2009. május 5-én kedvező elbírálásban részesült. Az önkormányzat által elnyert támogatás összege: 31.475.480.- Ft (Általános Iskola és Könyvtár programjának megvalósítására fordítható 24.478.364.- Ft, Napközi Otthonos Óvoda programjának megvalósítására fordítható 6.997.116.- Ft).
A pályázat célja a sikeres munkaerő-piaci alkalmazkodáshoz szükséges, az egész életen át tartó tanulás megalapozását szolgáló képességek fejlesztése és a kompetencia alapú oktatás módszertanának, eszközeinek elterjesztése. Ennek érdekében a pedagógusok módszertani kultúrájának korszerűsítése, a tanulók képességeinek egyénre szabott fejlesztése, megerősítése. A regionális programok keretében megvalósuló infrastrukturális fejlesztések összekapcsolása a szükséges szakmai fejlesztésekkel, annak érdekében, hogy komplex módon járuljanak hozzá az oktatás minőségének javulásához.
További cél a szegregációmentes együttnevelési környezet kialakítása: a hátrányos helyzetű és sajátos nevelési igényű tanulók esélyegyenlőségének javítása. Kiemelt szerep jut a „jó gyakorlatok átvételének”, ennek keretében az intézmények közötti együttműködésnek, valamint a pedagógiai eljárást sikerrel alkalmazó intézményben tanóra-látogatások szervezésének pedagógusok számára.
A pályázat tartalma: Kompetencia alapú oktatás implementációja (megvalósítása, átvétele)
Területei:
iskola: szövegértés-szövegalkotás, matematika kulcskompetencia, tantárgytömbös oktatás, egy műveltségterületen belüli tantárgyi bontás nélküli oktatás, életpálya építés
óvoda: komplex fejlesztési óvodai programcsomag bevezetése (kooperatív módszerek, hatékony gyermek-megismerési technikák, differenciálás, óvoda-iskola átmenet)
Módszerei: 3 hetet meghaladó projekt, témahét, moduláris oktatási program megvalósítása.
Projekt-menedzsment tagjai:
- projekt menedzser: Gibárszki Sándorné
- projekt asszisztens: Szabó Gabriella
- pénzügyi munkatárs: Kelemenné Utasi Melinda
- óvodai program szakmai vezetője: Palásti Józsefné
- általános iskolai program szakmai vezetője: Kővágóné Kálmán Klára
Projekt megvalósításában részt vevő pedagógusok:
- Általános Iskola és Könyvtár: Bársony Andrásné, Deák Lajosné, Ivicz Lázárné, Suba Jánosné, Szőke Éva, Tóthné Mátyus Monika
- Napközi Otthonos Óvoda: Ballabásné Somkúti Anita, Bontovics Istvánné, Novákné Lőrincz Ildikó, Zsigó Józsefné.
A nyilvánosság jegyében a program megvalósításának folyamatáról, eredményeiről a későbbiek folyamán rendszeresen tájékoztatatást nyújtunk.