A nemzeti összetartozás napjára emlékeztünk
2018. június 04.
A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola tanulói adtak műsort a nemzeti összetartozás napja alkalmából rendezett községi megemlékezésen. Tallóné Farkas Krisztina tanárnő ünnepi beszédében a következőket fogalmazta meg:
„ A 98 évvel ezelőtt történtek nyomán mindenkiben megfogalmazódik a kérdés: Hogyan tudott a magyar nemzet új életet kezdeni Trianon után? Mi az a titokzatos erő, ami továbbvitte az úton? Íme, a legnagyobb titok, a gyökerek gyökere, a rügyek eredője és az életnek neve-zett fa alapja. Ez a titok pedig nem más, mint a szülőföld szeretete. A szülőföldön az embe-rekkel értjük egymás mozdulatait, rezdüléseit, mind ismerősei vagyunk egymásnak, azo-nos nyelven beszélünk, gondolkodunk. Ezek a dolgok ugyanúgy összekapcsolnak minket, mintha mindannyian rokonok lennénk. Mindig gondoljunk arra, hogy falevél vagyunk az em-beriség fáján. Nem élhetünk a többiek nélkül, nem létezünk a fa nélkül.”
A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola tanulóinak műsora a magyar fa jelképe és a szülőföld szeretete köré szerveződött. Az általános és középiskolás tanulók versekkel idézték fel a hazaszeretet és a szülőföld fontosságát, a magyarsághoz tartozás érzését.
Az ötödik osztályosok középiskolás diákokkal kiegészülve tánckoreográfiákkal színesí-tették a műsort és erősítették, hogy mennyire fontos, hogy magyarok vagyunk.
A rendezvényen közreműködött az általános iskola énekkara, Barcsik Edit tanítónő vezetésé-vel, és két, a szülőföld szeretetéről szóló dalt adott elő.
A műsort szerkesztette és a diákok felkészülését segítette: Bondár Enikő és Tallóné Farkas Krisztina tanárnő.
Tájékoztatjuk, hogy iskolánk a nyári szünidő idején az alábbi napokon tart ügyeletet:
Július 11 /Szerda/ 9:00 - 12:00
Augusztus 01 /Szerda/ 9:00 - 12:00
Július 18 /Szerda/ 9:00 - 12:00
Augusztus 08 /Szerda/ 9:00 - 12:00
Július 25 /Szerda/ 9:00 - 12:00
Augusztus 15 /Szerda/ 9:00 - 12:00
Határtalanul - „Régi korok mesterségeinek megismerése Székelyföldön”
2018. június 20.
Ezt a címet viselte a Határtalanul 17-01-2017- 00539 számú pályázat keretében megvalósított, hetedik osztályosok számára kiírt tanulmányi kirándulás, melyen 44 diák vett részt Erdélyben, 2018. június 05-09. között, 2 639 100 Ft-os támogatás segítségével. Négy pedagógus valósította meg a programot: Deák Lajosné, Szőke Éva osztályfőnökök, valamint Suba Jánosné és Dömötörné Tar Margit.
A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola nevelőtestülete és tanulói nevében tisztelettel és szeretettel meghívjuk Önöket
tanévzáró és ballagási ünnepségünkre!
Helye:Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola udvara Ideje: 2018. június 16. 08:00
Az Internet és nyár veszélyei
2018. június 05.
A tiszaalpári Gyermekjóléti Szolgálat szervezésében tartott interaktív foglalkozást Borda Balázs a Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola 6. évfolyamos tanulói számára. Az első előadáson az Internet, a második foglalkozáson a nyár veszélyeivel foglalkoztak a résztvevők.
Tóth Alexa 6.a osztályos tanuló így írt a foglalkozásokról:
„Először mind a kettő előadáson bemutatkoztunk egymásnak. Játszottunk különféle játékokat, amiket mindenki nagyon élvezett. Utána áttértünk a komolyabb témákra. Leginkább a Facebookra és a nyári szünet olyan dolgaira, amire fontos figyelnünk. Néztünk kisfilmeket és a közlekedéssel kapcsolatos szabályokat. Voltak feladatok is, amiket együtt vagy csoportokban csináltunk. Nem versenyre ment, így nem volt utána veszekedés. A végén elmondtuk közösen hogyan tudunk magunkra és a jogainkra figyelni. Nekem nagyon tetszett mindkét foglalkozás, sok hasznos dolgot tudtam meg tőlük.”
A Tiszakécskei Rendőrkapitányság szakembere tartott előadást az ötödik évfolyamos tanulók számára.
Homoki Szabó Anita 5.b osztályos tanuló így írt erről:
„Orsolya néni először a kutyákról beszélt, hogyan védjük meg magunkat, ha megtámadnak. Azt mondta ne nézzünk a szemébe, tereljük el a figyelmét. Ezután a közlekedés veszélyeire hívta fel a figyelmünket. Szó volt a táblákról, elmondta, melyik tábla, mit jelent. Arra is felhívta a figyelmünket, hogy görkorcsolyával, gördeszkával ne az úton közlekedjünk. Beszélt még a tavak veszélyeiről is. Kihangsúlyozta, hogy csak a kijelölt bójáig szabad úszni. Inkább felnőttekkel menjünk közösen, ők tudnak ránk vigyázni. Különösen felhívta a figyelmünket a bányatavakra, mert azok nagyon mélyek. Videót is néztünk a vízi járművekről. Számunkra nagyon hasznos óra volt.”
Köszönjük szépen mindkét előadónak a munkáját! Nagy segítséget nyújtottak ahhoz, hogy a gyerekek meg tudják óvni magukat a veszélyektől.
Intézményvezetői pályázat véleményezése
2018. május 03.
Iskolánkban 2018. május 2-án lezárult a Mayer Tamásné által benyújtott TK-/025/668-1/2018 azonosítószámú intézményvezetői pályázat véleményezése.
A pályázatot a nevelőtestület, a munkaközösségek, az intézmény alkalmazotti közössége, a DÖK és az SZMK véleményezte.
A 2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről 67. § (8) bekezdése alapján
Az intézményvezetői megbízásra benyújtott pályázat részét képező vezetési program, a vezetési programmal kapcsolatosan - e törvény alapján véleményezésre jogosultak által - kialakított vélemény és a vélemény kialakításával kapcsolatos szavazás eredménye közérdekből nyilvános adat, amelyet a köznevelési intézmény honlapján nyilvánosságra kell hozni.
1970. április 22-én Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató mozgalmat indított el a Föld védelmében. Már mozgalmának megindításakor több mint 25 millió amerikai állt mögé, ma pedig szinte az egész Földre kiterjed az általa kezdeményezett mozgalom. A Föld napi kezdeményezés célja, hogy tiltakozó akciókkal hívják fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.
Iskolánkban is hagyomány, hogy minden évben rövid műsor keretében megemlékezünk erről a napról. Az idei évben az 5. a és az 5.b osztály műsorának témája Földünk négy alapeleme, a föld, a víz, a tűz és a levegő volt.
Felkészítők: Bondár Enikő és Fehér Emil, az ötödik osztályok osztályfőnökei.
Rendőrségi nyílt nap
2018. április 20.
A Kecskeméti Rendőrkapitányság Tiszakécske rendőrőrs Városi Baleset-megelőzési Bizottsága 2018. április 20-án 8-14 óra között tartott rendőrségi nyílt napot, amire iskolánkból az 5.a és az 5.b osztály tanulói tettek látogatást a kecskeméti KLIK támogatásával. A tanulókat Bondár Enikő és Fehér Emil osztályfőnökök kísérték el. A program során technikai bemutatót, kutyás és kommandós bemutatót nézhettek meg a gyerekek. Az ún.”részeg és drogos szemüvegeket kipróbálva megtapasztalhatták a diákok, hogy milyen hatással vannak szervezetünkre a tudatmódosító szerek. A művelődési ház udvarán lehetőség volt a rendőrautók megtekintésére is. Zárásképpen Klobusitzky György adjunktus, nyugalmazott főiskolai tanár tartott izgalmas és nagyon sok hasznos információt tartalmazó közlekedés- és baleset-megelőzési előadást.
A gyerekek nagyon élvezték a programot és az azt követő beszélgetések során kiderült, hogy sok új élménnyel és tudással gyarapodva tértek haza.
1964. óta ünnepeljük április 11-én, József Attila születésnapján, a magyar költészet napját. Iskolánkban hagyomány, hogy ezen a napon különböző foglalkozás keretében mi is megemlékezünk erről a napról. Az idei tanévben az Árpád Művelődési Házban láttuk vendégül a Furfangos banda tagjait, akik Tiszakécskéről érkeztek hozzánk. Népköltészeti alkotások, népdalok, néptánc és megzenésített Radnóti – vers is szerepelt a repertoárjukban.
A műsort egy sikeres és mindenkit megmozgató táncház zárta. Ezúton köszönjük az együttes tagjainak, hogy elfogadták meghívásunkat. További sok sikert kívánunk nekik és reméljük, hogy jövőre újra találkozunk.
Intézményvezetői pályázat közzététele
2018. április 06.
A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola 2018. február 27-én megjelent TK-/025/668-1/2018 azonosítószámú intézményvezetői pályázatának beadási határideje 2018. március 29-én lejárt.
A pályázati felhívásra 1 jelölt adta be pályázatát: Mayer Tamásné személyében.
A pályázat nyomtatott példánya, valamint a pályázó iskolai végzettségeit tartalmazó dokumentumok megtekinthetőek Tallóné Farkas Krisztinánál, az előkészítő bizottság elnökénél, munkanapokon 10-16 óra között a tanári szobában.
Határon Túli Honismereti Verseny
2018. április 06.
2018. április 6-án az iskola diákjai részt vettek a X. Határon Túli Honismereti Versenyen, amely a csongrádi gr. Széchényi István Általános Iskolában került megrendezésre. A versenyen 33 csapat mérte össze tudását, a csapatok között határon túli csapat is képviseltette magát. Az iskolánkból két 5 fős csapat jelent meg az országos szintű versenyen.
Az 5. a/b osztály tanulói alkották az általam felkészített csapatot. A legény és a rongybabák csapat tagjai: Dósa Kincső, Homoki-Szabó Anita, Ollári Tamara, Guzsik Boglárka, Fábián Balázs. A csapat a középmezőnyben végezett, ami nagyon jó teljesítmény ennyi csapat között. Az általuk készített tabló és menetlevél nagy sikert aratott, hisz mindenki a csodájára járt.
A verseny megnyitója beszédekkel kezdődött, majd a vendéglátó iskola diákjainak műsorát csodálhattuk meg, a megnyitó ünnepséget a Röpülj Páva Kör zenés műsora zárta.
A megmérettetés előtt a versenyzők megismerkedhettek a tornacsarnokban kiállított különböző mesterségekkel.
A versenyen 6 állomás volt, ahol különböző feladatokat kaptak a tanulók. Az előzetes feladatokat: a tablót, a menetlevelet, illetve a dramatikus játékot az egyik állomáson mutathatták be. A digitális világot is bevonták a feladatok közé, amely jól szimbolizálta a modern technika és a népi hagyományok összevonhatóságát.
A verseny végén finom ebéd várta a versenyzőket, illetve meg lehetett tekinteni a tablókat egy kiállítás keretén belül. Az eredményhirdetést izgatottan várták a versenyzők. Minden csapat kapott ajándékcsomagot és emléklapot.
A verseny remek alkalom volt, hogy a tanulók jobban megismerkedjenek hagyományainkkal. A tanulók nagyon élvezték a versenyt, vidáman és lelkesen csinálták végig, nagyon büszke vagyok rájuk, mert legjobb tudásuk szerint vitték végig a versenyt.
Végül, de nem utolsó sorban szeretném megköszönni kollégáim segítségét a felkészülésben és a szülők segítségét és támogatását.
2018. március 24-én bécsi kulturális kirándulást tettek az iskola idegen nyelvet tanuló diákjai, Francia Csaba, Ivicz Ivett és Novák Éva szervező tanárok által. Először a Madame Tussauds múzeumot tekintették meg, majd a Schönbrunni kastély kertjében tettek egy rövid sétát, záró program a Természettörténeti múzeum lenyűgöző tárlatának megtekintése volt.
Versenyfelhívás
2018. március 21.
A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola meghirdeti a
XVIII. Régiós Természetismereti versenyét.
A hagyományoknak megfelelően a szokásos 3 fős csapatok jelentkezéseit várjuk.
Benevezés: e- mailben:somodiida55@gmail.com
Az e-mailben kérem feltüntetni az iskola nevét, a korcsoportot, a csapatnevet, és a csapattagok neveit!
Emlékezés az 1848-49-es forradalom és szabadságharcra
2018. március 15.
Március 14-én a Tiszaalpári Árpád Fejdelem Általános Iskola tornacsarnokában emlékeztünk meg az 1848-as forradalom és szabadságharcról. A Himnusz elhangzása után dr. Vancsura István polgármester lépett a mikrofon elé és megtartotta ünnepi beszédét. A köszöntő után az iskola 6. osztályos tanulói adtak műsort, biztosítva a megemlékezőket arról, hogy a történelem jeles eseményei nem felejtődnek. Látványos produkciójuk méltán váltott ki a tapsot a jelenlévők körében. Felkészítő tanárok Maróti Pálné, Endre Mihály és Bondár Enikő voltak. A Bársony Mihály népdalkör tagjainak fellépése zárta a megemlékezést. A tornateremben a Szózattal ért véget az ünnepség. Ezt követően az önkormányzat, az intézmények, az egyesületek, a civil szervezetek képviselői megkoszorúzták az Árpád téren Petőfi Sándor szobrát.
Színvonalas és látványos műsorszámokkal léptek fel az idén is az alsós és a felsős osztályok.
Az alsó évfolyam tanulói Dj-k és 90-es évek retrotáncosai, zebrák, szuperhősök, írtáncosok, 101 kiskutyák, macskák, ego táncosok és graffitisek bőrébe bújva mutatták be műsorukat.
Felső évfolyamon ördögpárbajt, focistákat, disznóvágást, hollók és hattyúk táncát, orosz táncot, bulizókat, táncpárbajt és retro táncot láthattak a nézők.
A műsorblokkot a tombolasorsolás követte, ahol sok ajándék talált gazdára. Köszönjük a vállalkozók és a szülők által felajánlott tombolatárgyakat.
Köszönjük a program lebonyolításában résztvevők munkáját.
Titok - Képregény kiállítás a Katedra Középiskolában
2018. február 02.
A Katedra Középiskola „TITOK" címmel hirdetett képregény pályázatot az általános iskolás és középiskolás korosztály részére.
A 2004 óta megrendezett képzőművészeti verseny célja, a tehetséges és kreatív diákok felkutatása, rajzi, grafikai felkészültségének megismerése és értékelése.
A képregények rendkívül népszerűek a fiatalok körében. Az iskola internetes portálján is meghirdetett pályázatra a régió 22 iskolájából 99 pályamű érkezett.
A kiállított lapokon a gyermeki fantáziát tükröző változatos képkockák álltak össze változatos cselekményekké. A pályaművek témája szabadon választható volt ezzel önálló, minden tekintetben egyéni alkotómunkára ösztönözték a pályázó fiatalokat. A technikai kivitelezés is változatos képet mutat, így a grafikai és festészeti technikák mellett a nagyobbak a számítógépes digitális eljárásokkal is kísérleteztek.
A pályaművekből 2018. február 02-án 15.00 órától kiállítást rendeztek a Katedra Középiskolában, ekkor került sor a legjobb pályaművek díjazására is. Iskolánk felső tagozatos rajzszakkörösei Szőke Éva tanárnő vezetésével nagyon szép eredménnyel végeztek, hiszen elhozták az 1. és 2. díjat is.
Antóni Andrea 8.a osztály 1. díj
Bende Dorina 7.a osztály 2. díj
A képregény kiállítást megnyitotta és értékelte Lovas Tibor grafikusművész, a Katedra Középiskola művészeti szakvezető tanára. A díjakat dr. Király László a Katedra Iskolai Alapítvány Felügyelő Bizottságának elnöke adta át. A pályaművek megtekinthetők az iskola virtuális diákgalériájában is a www.katedra-iskola.hu weboldalon.
Szent Benedek Informatikaverseny 2017.
2017. november 30.
Az idei évben is részt vettünk Kiskunfélegyházán a Szent Benedek Általános Iskola, Középiskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium Kiskunfélegyházi PG Tagintézményében megrendezésre kerülő informatika versenyén. A versenyen 79 fő vett részt 18 általános iskolából. Teszt jellegű feladatsorok mellett gyakorlati tudásukról is számot kellett adniuk, mint pl. szövegszerkesztés, táblázatkezelés, prezentációkészítés stb. Iskolánk 7. osztályos diákjai szép eredményekkel tértek haza a zömében 8. évfolyamos tanulókat felvonultató versenyről.
A legjobb helyezést Rácz Lili 7.b osztályos tanulónk érte el, aki a 12. helyen végzett. Kuruczlaki Adrienn (7.a) szintén szép eredményt ért el, ő a 17. helyet szerezte meg. Hetedikesekként csak nekik sikerült a legjobb 20 versenyző közé bekerülniük, ami külön dicséretre méltó. További eredmények: Kalmár Petra (7.b) 21., Micheller Márk Berzsián (7.a) 24., Deák Fanni (7.b) 27., Homoki-Szabó Edina (7.b) 35., Tóth Dávid Zsolt (7.b) 41. hely. Az elért eredményekhez gratulálunk!
Felkészítő tanár: Endre Mihály
Endre Mihály
Halloween-party
2017. október 31.
Napjainkra már Magyarországon is egyre inkább divatos lett a Mindenszenteket meg-előző nap bulizós, játékos hangulata. A halloween ősi kelta hagyományokból kialakult ünnep október 31. éjszakáján. Főleg a gyerekek kapnak előszeretettel az alkalmon, hogy boszorkányos és ijesztő ruhákat öltsenek, kivájt tökökből lámpásokat készítsenek.
Iskolánkban az őszi szünetet megelőző héten a felsős osztályok többsége rendezett halloween bulit. A rendezvényeket izgatott várakozás előzte meg. Fontosak voltak az előkészületek: közösen dekoráció készítése, tökök faragása. Több osztályban a jelmezbe öltözésnek, álarcok készítésének, sminkelésnek jutott kiemelkedő szerep. Festett fekete szemek, véres nyakak, arcra festett fekete pókok, denevérek tették félelmetessé a hangulatot. Volt, ahol divatbemutatót is tartottak. Az előkészületek után következett a közös játék, a bulizás. A sötétben félelmetes hangulatok uralkodtak, önfeledten táncoltak. Szinte érezni lehetett a szellemek jelenlétét. Az egyik nyolcadik osztály szokásos falujáró bulival szórakozott.
Tanulóink többsége szívesen vett részt az osztályok rendezvényein, mindenki nagyon jól érezte magát. Köszönjük a szülőknek a sok süteményt, üdítőket, ami a jó hangulatot fokozta.
Maróti Pálné
Jövőd a tét! PÁLYAVÁLASZTÁSI KIÁLLÍTÁS 2017.
2017. október 27.
Ebben a tanévben a pályaorientációs nap keretében közös kirándulást szerveztünk a 7. és 8. évfolyamnak a kecskeméti Pályaválasztási Kiállításra. A rendezvényen elsősorban a megyei Szakképzési Centrumok tagintézményei, valamint a térség középfokú oktatási intézményei mutatkoztak be. Széleskörű tájékoztatást tartottak az általuk nyújtott szolgáltatásokról. Tanulóink érdeklődéssel járták körül a kiállítókat, a pavilonokat, gyűjtötték a szórólapokat, s kíváncsian szemlélték az intézmények bemutatófilmjeit. Ismerkedtek a rájuk váró lehetőségekkel. Itt került sor a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal által kiírt: „Az én szakmám, az én jövőm” című rajzpályázat ünnepélyes díjkiosztójára. A pályázat célja az volt, hogy a fiatalok megmutassák rajzaikban, fotóikban a saját pályaválasztási elképzeléseiket, gondolkodjanak a jövő munkahelyeiről, képességeik és ügyességük révén bemutathassák, hogyan tudják magukat elképzelni a különböző szakmákban, ezáltal erősítsék pályaelképzeléseiket.
A 7-8. osztályosoknak kiírt rajzversenyen iskolánk immár 3. alkalommal hozta el az első díjat. Idén az 1. díjat Antóni Andrea 8. a osztályos tanuló kapta, „Űrkutató” című alkotásával. Andrea az oklevelet és a nyereményt személyesen vehette át a rangos eseményen.
Szőke Éva, Dömötörné Tar Margit
Idősek napi műsor
2017. október 14.
Idősek napja alkalmából leptük meg műsorunkkal a Kádár Lajos Nyugdíjas Klub tagjait 2017. október 14-én. Versekkel, énekkel, tánccal köszöntük meg fáradozásukat, gondoskodásukat.
Műsorban felléptek: Barta Dávid, Bende Kira Lili, Kiss Maja, Szatmári Lili, Kacziba Janka, Farkas Tímea és Kutasi Marcell.
Felkészítő pedagógus: Kalmárné Palásti Mónika
Az idősek köszönetüket és hálájukat nagy tapssal fejezték ki.
Kalmárné Palásti Mónika
Hulladékgyűjtés az iskolában
2017. október 13.
Ma már senki előtt nem titok, hogy az emberiségnek milyen társadalmi és környezeti globális problémákkal kell megküzdenie a XXI. században. Naponta szembesülünk azzal, hogy sokszor önző, a jövőre nem gondoló életvitelünk milyen visszafordíthatatlan változást okoz a környezeten. Elég csak a hulladék problémája, vagy az élőlények eltűnésére, fajok kihalására gondolni. Nem nevelhetjük a gyermekeket környezettudatos gondolkodásmódra, ha mi magunk nem hiszünk a változásban, és nem szolgálunk követendő példaként számukra. A gyermekek ösztönösen tisztelik a természetet és rácsodálkoznak a sokszínű élővilágra. Segítsünk nekik abban, hogy megmaradjon bennük az az eredendő képesség, és felnőtté válva is képesek legyenek harmóniában élni a természettel.
2017. október 13-án, pénteken 12:00-16:00-ig a hagyományokhoz híven megrendezésre került az idei év őszi szelektív hulladékgyűjtése. Népszerű program a gyerekek és a szülők között, hiszen minden osztály érdekelt a gyűjtésben. Ha ügyesen dolgoznak, akkor gyarapíthatják az osztálykasszát, s a kapott pénzt a saját rendezvényeikre fordíthatják.
A helyszín változottugyan, ebben az évben nem a Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola udvarán került sor a mérlegelésre, hanem külső helyszínen folytak a munkálatok. Az időjárásra azonban nem lehetett panaszunk.
A gyűjtésben elért eredményeink:
Papír: 13561 kgFém: 2176 kgPet palack: 827 kg
Sikeresen zárult a gyűjtési akció, ezt az iskola alsós pedagógusainak, szülőnek, illetve a szemetet elszállító cég munkatársainak köszönhetjük. Kitartó munkájuknak hála eredményekben gazdag napot tudhattunk magunk mögött.
Szelektív hulladékgyűjtés
2017. október 05.
E-napló használata
2017. szeptember 25.
Iskolánkban a 2017-2018-as tanévtől bevezettük a KRÉTA e-naplót és az azt kiegészítő elektronikus ellenőrzőt. Utóbbi segítségével a szülők naprakész információt kaphatnak gyermekük tanulmányi előmeneteléről.
A KRÉTA elektronikus ellenőrző kezelő felülete internet alapú, használatához internetes kapcsolattal rendelkező számítógép szükséges.
A belépéshez szükséges adatok:
Tanuló felhasználóneve:a tanuló oktatási azonosítója, (11 jegyű szám, megtalálható a diákigazolványon vagy megkérdezhető az osztályfőnöktől)
Szülő felhasználóneve:osztályfőnöktől kérhető.
Jelszó tanulói és szülői felhasználóknak:a tanuló születési dátuma ÉÉÉÉ-HH-NN formában (pl. 2005-01-14).
A KRÉTA okostelefonon is használható. Az alkalmazás a Play Áruházból tölthető le, jelenleg Android és iOS rendszerre. Megtalálásához szükséges keresőszó lehet: kréta e-napló. A belépés módja azonos az internetes változattal, csak első alkalommal ki kell választani a legördülő menüből az iskola nevét.
Ha nem sikerül belépni, kérjük a gyermek osztályfőnökének jelezze a problémát.
Endre Mihály - igazgatóhelyettes
Tájékoztató a tanévkezdésről
2017. augusztus 16.
1.A javító- és osztályozóvizsgák ideje:
2017. augusztus 24-25. (csütörtök-péntek) 8,00 óra
A javító- és osztályozóvizsgára minden érintett tanuló hozza magával a bizonyítványát, tollat, ceruzát, radírt és a tantárgyakhoz szükséges taneszközöket (térkép, körző, vonalzó, stb.). A javítóvizsga rendje a földszinti hirdetőtáblán található.
2. A leendő 1. osztályosok Fecsketábora 2017. augusztus 30 - 31. (szerda – csütörtök) 9,00 – 11,00 óra
3.Tankönyvosztás
2017. szeptember 1. (péntek) A tankönyvosztás szeptember első napján történik, melyet osztályszinten végzünk a tanítók/osztályfőnökök segítségével. A szülőknek bejönnie nem kell, a diák aláírásával igazolja, hogy átvette a könyveket.
Az első osztályosok a Fecsketáborban vehetik át a tankönyvcsomagot, a szülők írhatják alá a dokumentumot.
4. A menzások és a napközisek étkezési igénylése 2017-18-as tanévre
2017. augusztus 22 – 29-ig 7, 30 -16,00 óráig a piac épületében Kovács Zoltánnénál kell bejelenteni az étkezési igényeket.
Szeptember 1-től csak a beíratott tanulók számára biztosítunk étkezést. A kedvezményes étkezés igénybevételét igazoló dokumentumot (határozat rendszeres gyermekvédelmi támogatásról, a családi pótlék összegét tartalmazó bérjegyzék, stb.) beiratkozásra kérjük, hozza magával.
Minden tanévben újra be kell íratni a tanulókat az étkezésre.
5. A tanévnyitó ünnepély ideje:
2017. szeptember 1. (péntek), 8.00 óra
Megjelenés ünneplő öltözékben, az ünnepség befejezése után kezdődik az első tanítási óra, ill. nap.
6. Az első tanítási nap
2017. szeptember 1. (péntek)
Tájékoztató a 2017/2018-as tanév tankönyvellátásáról
2017. július 22.
Tisztelt Szülők!
A 2017/2018-as tanév tankönyvellátásáról szóló tájékoztató a alábbi linken tekinthető meg:
A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskolában 2017. június 24-én, szombaton került sor a tanévzáró és ballagási ünnepségre. A közeledő vakációt Taricska Sára 2.a osztályos tanuló köszöntötte. Ezt követően Győri Istvánné igazgatónőt ünnepi beszédet mondott, majd a jutalomkönyvek átadására került sor. A KLIK és a Pejtsik Alapítvány jóvoltából a kitűnő tanulók és a kimagasló közösségi munkát végzők kaptak könyvjutalmat. Dr. Halász Mátyásné, Anikó néni az éves ökoiskolai tevékenységért adta át a vándorserleget alsó tagozatban a 2. a, felső tagozatban a 6.a osztálynak.
Ünnepségünk örömteli pillanata volt, amikor Ivicz Lázár tanár úrnak gratulálhattunk abból az alkalomból, hogy az Oktatási Minisztérium 2017-ben arany díszoklevelet adományozott. A tanár úr ötven éve,1967-ben kapta meg tanári oklevelét a Szegedi Tanárképző Főiskolán. 1972-től tanított iskolánkban, később igazgatóhelyettesi teendőket is ellátott. Munkáját a pontosság, a kiváló szakmai felkészültség és áldozatkészség jellemezte. Ebből az alkalomból köszöntötte őt iskolánk igazgatója és Dr. Csernus Tibor , a Pejtsik László Alapítvány elnöke. Gratulálunk és további jó egészséget kívánunk!
A ballagási műsor keretén belül elsőként a ballagtató osztályok nevében a ballagó nyolcadikosoktól búcsúzott Ladányi Kendra 7.a és Soós Ádám 7.b osztályos tanuló.
Majd a búcsúztatók tarisznyát és virágot adtak át a végzős tanulóknak illetve a vendégek átadhatták virágaikat a ballagóknak. A 8. osztályosok nevében Kelemen Dániel 8.a és Bársony Bianka 8.b osztályos tanuló búcsúzott, felidézve a nyolc év során megőrzött pillanatokat, vicces emlékeket, a tanórák hangulatát. A végzős diákok tablóképpel és virággal köszönték meg nevelőiknek a 8 éves munkájukat. A 8. osztályosok emlékszalagot tűztek iskolánk zászlajára, majd átadták a zászlót a hetedik osztályosoknak. Az osztályfőnökök, Maróti Pál, Dr. Halász Mátyásné, Bondár Enikő jelképesen útjukra bocsátották tanulóikat. Az elszálló galambok az iskolánkból új útra induló diákokat jelképezték. Ezt követően a nyolcadikosok utoljára végig-járták a folyosókat, és elbúcsúztak az iskolájuktól.A bizonyítványosztást követően pedig mindenki boldogan kezdte meg a jól megérdemelt nyári szünetet.
Az ünnepség szervezői voltak a hetedik osztályok osztályfőnökei: Dömötörné Tar Margit és Győri Tamás.
Szerenád és zöld nap az iskolában
2017. július 02.
„A búcsúzónak minden emlék drága,
Egy száraz lomb, egy moha, egy kis kavics
Hogy emlékezzék a távolban is
A helyre, melyre visszavonja vágya,
Tanú lesz az érzéseiről halálig
S egy semmi így legdrágább kincsé válik.”
(Goethe)
Az utolsó tanítási napon a 8. osztályos tanulók tették vidámabbá az iskola és a ballagási főpróba hangulatát. A hagyományokhoz híven vicces jelmezeket öltöttek magukra, így búcsúztatva az itt töltött nyolc évet.
Este a tanáraiknak adtak szerenádot az iskola udvarán. Az énekek között az évfolyamra jellemző vidám dalok szerepeltek. A pedagógusok lelkesen fogadták a 44 végzős diákot, megvendégelték őket. Az igazgatónő rövid köszöntője és jókívánságai után mindkét osztály egy rövidfilmet vetített az itt töltött évekről. A képek könnyeket és mosolyt egyaránt csaltak az arcokra. Ezt követően kötetlen beszélgetés vette kezdetét. Mind a nevelők, mind a diákok szívesen idézték fel a közös emlékeket és beszélgettek a jövőről. Egy búcsúdal eléneklése zárta az estét.
A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola nevelőtestülete és tanulói nevében tisztelettel és szeretettel meghívjuk Önöket
tanévzáró és ballagási ünnepségünkre!
Helye: az Árpád Fejedelem Általános Iskola udvara Ideje: 2017. június 24. 8:00
Meghívó megtekintésére kattintson a képre!
Évzáró Gálaműsor
2017. június 14.
Iskolánkban először került megrendezésre a Kulturális Évzáró Gálaműsor, amely a diákok tehetségét mutatta be és a pedagógusok lelkes és aktív munkáját a hétköznapokban. Az Évzáró Gálán Suba Jánosné Igazgatóhelyettes asszony is köszöntötte a megjelenteket néhány kedves gondolattal. A Gálaműsor során betekinthettek a szülők, hozzátartozók, meghívott vendégek az iskola mindennapi életébe. Ízelítőt kaphattak a gyerekek szabadidős tevékenységeiből, amelyeket fotókon megörökítve paravánokon tekinthettek meg. A műsorszámokból kiderült hányféle területen tehetségesek tanítványaink. Énekes, táncos, versmondós, hangszeres, mondókás, jelbeszédes produkciókkal kápráztatták el a közönséget.
A műsor házigazdái Bartáné Füle Bianka és Fehér Emil voltak, akik kezdő profizmussal konferálták fel a műsorszámokat és „állták” a hőséget a színpadon.
Fellépőink és felkészítő tanáraik:
1.Énekkar- Szőke Éva
2.Popper Réka 3.a- gitáros, énekes produkció - Ürmösné Csányi Éva
3.Ladányi Kendra 7.a- vers- Dömötörné Tar Margit
4.4. b osztály- NOX- Eskü táncos produkció- Ivicz Lázárné
18.3.a osztály- Kis Grófó- Nézését meg a járását- Ürmösné Csányi Éva
19.3.c osztály- Tombol a nyár- Kissné Kócsó Andrea
20.Kelemen Dániel 8.a, Soós Ádám 7.a- vers- Bondár Enikő
21.4.a osztály- Zorán- Apám hitte- Barcsik Edit
22.8. a-b osztály, Bondár Enikő- Máté Péter- Egyszer véget ér- Bondár Enikő
Köszönetünket fejezzük ki a felkészítő nevelőknek, osztályfőnököknek és a szervezőknek, illetve a főszervezőnek Ürmösné CsányiÉvának, hogy létrejöhetett ez a rendezvény. Köszönet a gyönyörű dekorációért Bodor Melindának, Somodi Idának, Fekete Barbarának.
Szeretnénk minden kedves vendégnek megköszönni, hogy megnézték a gyerekek műsorait, amelyre oly sokat készültek és izgalommal várták, hogy előadhassák. Bízunk benne jól érezték magukat ezen a meleg, csodás délutánon.
A Nemzeti Összetartozás Napjára emlékeztünk
2017. június 04.
Tiszaalpár Nagyközség Önkormányzata 2017. június 2-án tartotta megemlékező műsorát a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából, melyen az iskolánk tanulói is részt vettek.
Először az általános iskola énekkara előadásában hangzott fel a Nélküled című dal.
A műsort Tallóné Farkas Krisztina tanárnő szavai nyitották meg, amellyel felidézte a trianoni békeszerződés létrejöttének körülményeit, és hangsúlyozta az összetartozás fontosságát.
A trianoni békeszerződés a versailles-i békerendszer részeként született meg, melyet az első világháború lezárását követően, egy másfél éves konferencia készített elő. A győztes antant hatalmak 1919. január 18-án kezdték meg a tanácskozást a Párizs környéki kastélyokban, ahol a „négy nagy”, Clemenceau francia, Lloyd George brit, Orlando olasz miniszterelnökök és Wilson amerikai elnök szava dominált.
1920. június 4-én, a Nagy-Trianon palotában került sor az aláírására, ezzel szentesítve a történelmi Magyarország szétszakítását. Következményeként Magyarország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát. 320 ezer négyzetkilométer területű, húszmilliós középhatalomból 90 ezer négyzetkilométeres, hétmillió lakost számláló kisállammá vált. A 7.b osztályos tanulók ( Forgó Péter, Haticza Máté, Rédai Flórián, Győri Balázs, Nagy Zoltán) jelenettel idézték fel a trianoni tárgyalást és az aláírás pillanatát.
Ezernyi tudós, művész, író és költő munkája bizonyítja, mennyi mindent jelent ez az apró ország nekünk, itt Európa szívében. Mindenki máshogy fejezi ki azt, hogy mi a haza. Ez nem csak egy szó, egy hely vagy egy fogalom. A haza egy érzés, amely bárhová mész, bármit teszel, bárkivé is válsz, elkísér. A trianoni békediktátum megszületése után 97 évvel világossá kell válnia mindenki számára, hogy csakis a nemzeti összetartozás erősítésével léphet előre a magyarság. A műsor második része amellett tett tanúbizonyságot, hogy nyelvünkből és kultúránkból erőt meríthetünk a nemzeti megújuláshoz. A nyolcadik osztályos tanulók (Bársony Bianka Mónika, Juhász Katalin Szimonetta, Tóth Netti, Bársony Katalin, Regéczi Zsanett, Mányi Cintia Dominika, Ollári Ádám, Néző Bence, Berkes Zsolt, Herédi Szabó Dominik,Tary Gyula, Csuka Dániel) zenés, táncos produkciókkal, Kelemen Dániel és Boros Katalin 9. osztályos tanuló versekkel hangsúlyozta ki Röhrig Géza gondolatának fontosságát: „Az embert ki lehet szakítani a hazájából, a hazáját azonban nem lehet kiszakítani az emberből.”
A megemlékező műsor szervezői voltak Tallóné Farkas Krisztina és Bondár Enikő, a gyönyörű díszletet Szőke Éva tanárnő készítette. Az énekkart Barcsik Edit tanárnő vezényelte.
3 D-s nyomtató bemutató az iskolában
2017. május 25.
Május 25-én három informatika órán ismerkedhettek 3.b, 3.c és 5.b osztályos tanulóink – a jövő technológiájának nevezhető – 3 dimenziós tárgyakat készítő nyomtatóval.
Takács István Árpád tanár úr, a Kecskeméti Katona József Gimnázium pedagógusa mutatta be a készülék és a tervezőprogram használatát, melyet a gyerekek nagy lelkesedéssel próbáltak ki.Tanulóink érdeklődéssel nézték végig a korábban kinyomtatott tárgyakat (horgászbot, fidgetspinner), megszólaltatták az így készült furulyát. Nagy sikert aratott a 3 D-s szkenner is, mellyel egyik tanítványunk arca jelent meg térbeli ábrázolással a kivetített képernyőn.
A foglalkozások ideje alatt a nyomtatóval elkészült többek között iskolánk logója is.
Köszönjük tanár úrnak a bemutatót, szeretettel várjuk vissza a következő tanévekben is.
XVII. Régiós természetismereti verseny az iskolában
2017. május 15.
Iskolánkban, 2017 áprilisában ismét megrendezésre került immár 16. alkalommal a Regionális Természetismereti Vetélkedő. A verseny anyagi támogatásában sok segítséget kaptunk a Víz, víz, tiszta víz Nagyközségi Önkormányzati pályázat révén, illetve dr. Halász Mátyásné nyugdíjas kolléganőnktől. Ezúton is köszönjük a felajánlását.
Az eddigi évekhez képest nagyobb létszámmal jelentkeztek csapatok. Három kategóriában mérhették össze tudásukat: a 3-4. osztály, az 5-6. osztály, a 7-8. osztályok csapatai 3-3 fővel képviselhette az iskoláját. Csapatok érkeztek: Kecskemétről, Kiskunfélegyházáról, Tiszakécskéről, Lakitelekről, Szentkirályról, Csongrádról, Orosházáról, Tiszabögről.
A versenyt színvonalas műsorral indították az 5. osztályos tanulók, felkészítették őket osztályfőnökeik: Endre Mihály, Maróti Pálné, segített még a felkészítésben Bondár Enikő és Szőke Éva tanárnők.
A nagy létszámra való tekintettel a megszokott állomások helyett új helyszínt választottunk a verseny lebonyolítására, így a tornateremben került megrendezésre a megmérettetés. A feladatok levezetésében nagy segítséget kaptunk Ivicz Lázár és Fehér Emil pedagógusoktól. A csapatok hősiesen küzdöttek, a feladatok széles körben mérték fel a diákok tudását, képességeit. A gyerekeknek olyan feladatokat kellett megoldaniuk, amely több ízben vezette rá őket a környezetvédelem fontosságára, környezetünk megóvására. A résztvevő diákok benevezési feladatként 3 darab szelektív hulladékból készített ruhadarabbal vonultak végig az első állomáson, amelynek témája a divatbemutató volt. Itt zöld kifutón mutatták be az elkészült koncepciókat, mely a piros szőnyeggel ellentétben a környezettudatosságra hívta fel a figyelmet. A bemutatott darabokat 3 tagú zsűri véleményezte. Zsűritagok voltak: Ivicz Lázárné, Szőke Éva, Gilly Zsolt, aki a Kiskunsági Nemzeti Park Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztály osztályvezetője. A jutalom sem maradhatott el, hatalmas tapsvihar fogadta őket. Főbb feladataink között szerepeltek: Madárhang felismerése, Tiszaalpár nevezetességei, Kiskunsági Nemzeti Park, találós kérdések, Krízis, Energiaforrások, év élőlényei.
A verseny értékelése állomásonként történt, folyamatosan vezették fel az eredményhirdető táblára a javító tanárok a verseny állását.
A verseny után a gyerekek szabadidős tevékenységekben vehettek részt, illetve bőséges lakoma fogadta őket az iskola aulájában.
A megvendégelés után következett az eredményhirdetés, ahol a korcsoportok első három helyezettje került díjazásra. A versenyzők értékes könyveket, az iskola pedagógusai által készített könyvjelzőket, illetve oklevelet kaptak. Minden csapat gazdagodott egy emléklappal. A kísérő pedagógusok sem távoztak üres kézzel, mindenki részére mappákat, tollakat, és ajándék cd-t adtunk át, megköszönve ezzel munkájukat.
Köszönöm kollégáimnak a sok segítséget nélkülük nem valósult volna meg ilyen színvonalasan ez a rendezvény. Bízunk benne, hogy jövőre is legalább ilyen nagy sikert könyvelhetünk el, mint az idei évben.
Ezúton szeretném megköszönni a megjelent résztvevőknek, hogy jelenlétükkel emelték a versenyünk színvonalát.
Egyszer volt, hol nem volt, volt a világűrben egy bolygó. Messziről úgy nézett ki, mint egy kék üveggolyó. Gyönyörű kékségét a földet borító tengerek, folyók, tavak adták. Smaragdfényben zöldelltek az erdők, mezők, barnállódtak a felszántott földek, az emberek pedig annyit használtak belőle, amennyire életükhöz szükségük volt.
Egyszer aztán megváltozott minden. Az ember, aki nagyon régóta békességben élt a földdel, hirtelen önzővé vált. Kényelemben, bőségben akart élni, nem érdekelte, milyen hatása van új életének a földre. A Föld szenvedett.
A Nap nagyon féltette a Földet, folyton keresett, kutatott, mert nem tudta, hogyan segíthetne rajta. A Nap a gyerekeket hívta segítségül: „Ne félj kincsem, megmenekülsz. Elhasznált, szenvedő tested védi sok-sok gyermek. Okos felnőtté cseperednek majd, és nem felejtik el, mennyi szép élményt kaptak tőled, amikor még kicsik voltak. Ha majd felnőttek lesznek, akkor sem fognak cserbenhagyni téged.”
A Föld napja célja, hogy tiltakozó akciókkal hívják fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára. Iskolánk idén is megemlékezett a Föld napjára, amelyre az 5. osztályosok a következő műsorral készültek:
Felkészítő tanárok: Maróti Pálné, Endre Mihály osztályfőnökök,Bondár Enikőés Szőke Éva
Immáron második alkalommal vett részt 40 diákkal Bondár Enikő és Tamási Gergely a szakmák éjszakája programon, melyet a HSZC Sághy Mihály Szakgimnázium és Szakközépiskola szervezett meg 2017. április 21-én 18: 00-22: 00-ig az országos programsorozathoz csatlakozva.
Az eseményen interaktív módon ismerhették meg a gyerekek a szakmákat. Megtudhatták, hogyan lehetnek fizetett hackerek, mit csinál a vizes vb informatikai rendszerszervezője. Kézzel és géppel készíthettek gólyalábakat, amit haza is vihettek elkészítői, sőt helyben rögtön ki is próbálhatták, milyen gólyalábakon járni. A falazótéglából épített falat tűzoltófecskendővel bonthatták le, Ytog falazóelemekből szobrokat készíthettek. Az ácsműhelyben lakberendezési tárgyakat faraghattak az érdeklődők. A feladatokban elfáradók saját maguk készíthették el kedvenc teájukat a Sághy teaházban, illetve megkóstolhatták a legfinomabb alkoholmentes koktélokat. A sportcsarnokban autókiállítást lehetett megtekinteni, illetve egy kvíz feladatot kitölteni. A pincér-spurin a leendő pincérek próbálhatták ki ügyességüket. Aki minden feladatot megoldott és összegyűjtötte az azokért kapott pecséteket, sorsoláson vehetett részt. Sok- sok tapasztalattal és élménnyel tértünk haza. Már alig várjuk a következő tanévet, hogy ismét elmehessünk erre a programra!
Április
26-án az iskola udvarán
1200-1700-ig
szelektív hulladékgyűjtést
szervezünk!
-papír - fémhulladék - PET palack
Itt a nagy lehetőség hogy megszabaduljatok az újrahasznosítható, de már nem használt anyagoktól. Ne szennyezzük az egyetlen Földünket ezekkel a környezetre káros anyagokkal, inkább gyűjtsük be az újrahasznosításra!
A szünet előtti utolsó tanítási nap április12. (szerda),
az első tanítási nap április19. (szerda).
A szünet után "A" héttel folytatjuk a munkát.
Az iskola valamennyi tanulója és dolgozója nevében
Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánunk!
Napközis helyesíró verseny
2017. április 10.
Iskolánkban a napközis tanulók között helyesíró versenyt rendeztünk második, harmadik, negyedik illetve ötödik évfolyamon a tavaszi szünet előtt. Tollbamondás írása volt a feladat, amelyen a helyesírást és a külalakot egyaránt értékeltük. Minden évfolyamban három helyezettet hirdettünk ki. A helyezettek oklevelet és mellé ajándékot kaptak.
Tisztelt Szülők!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a 2016/2017-es tanév második fogadóestjét
2017. április 03-án 17.00 órától 18.30 óráig tartjuk iskolánkban!
2017. március 21-22- én nyílt napokat tartunk az Iskolában. Mind a kettő nap az első 4 óra látogatható. Az órarend megtekinthető az iskola aulájában.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
Gergelyjárás
2017. március 13.
Gergely-napon az iskolás gyerekek csapatostul házról házra járva verbuválták az iskolába a gyerekeket.
Ezt a szép népszokást felelevenítve március 13-án a negyedik osztályosok elmentek az óvodába.
Jelenettel, dallal, tánccal csalogatták iskolába a leendő elsősöket. A nagycsoportosok versekkel köszöntötték a vendégeket. A kölcsönös ajándékátadás után a hagyomány szerint az ovisok felkötötték szalagjukat a gergelyjárók zászlajára, majd finomságokkal kedveskedtek a szereplőknek.
Az óvoda-iskola átmenet programjai délután az iskolában folytatódtak. Kettő órakor gyülekeztek az aulában az izgatott apróságok szüleikkel, hiszen egy játékos teadélután keretében lehetőségük nyílt arra, hogy betekintsenek az iskola életébe. Az igazgatónő köszöntője után csoportokra bontva egy-egy tanító néni várta feladatokkal, játékokkal a gyerekeket. A foglalkozások végén a leendő osztályfőnökök uzsonnával várták a résztvevőket. Itt lehetőség nyílt a személyes beszélgetésekre a leendő tanítókkal, a szülők feltehették kérdéseiket.
Reméljük mindenki élményekkel gazdagon tért haza erről a napról, és segítettünk a szülőknek az iskolaválasztás döntésében!
Ivicz Lázárné
Versenyfelhívás
2017. március 07.
A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola meghirdeti a
XVII. Régiós Természetismereti versenyét.
A hagyományoknak megfelelően a szokásos 3 korcsoport 3 fős csapatait várjuk.
Benevezés: e- mailben, somodiida55@gmail.com, ill. alpariskola@gmail.com
postai úton: 6066 Tiszaalpár, Alkotmány u. 14, ill. telefonon 76 /424 124 történhet.
Részletes tájékoztató
Biztonságos az internet?
2017. március 07.
A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola osztályfőnöki munkaközössége szeretettel meghívja Önt 2017. március 27-én este 17:00-tól szülői teadélutánjára, melynek témája:
„ Biztonságos az internet?”
(Az internethasználati szokások, az internet és a közösségi oldalak előnyei és hátrányai)
Meghívott vendég:
Kesjár Attila bűnmegelőzési főelőadó
Helyszín: Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola,
31-es tanterem
Plakát megtekintése
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Győri Istvánné igazgató, valamint az osztályfőnöki munkaközösség tagjai
Hívogat az iskola
2017. március 07.
Kedves Nagycsoportos
Óvodások!
Szeretettel várunk Benneteket a
2017. március 13-án (hétfőn), 14.00 órakor
kezdődő játékos teadélutánunkra!
Megismerkedhetsz az iskolánkkal és a leendő tanító nénikkel.
Szüleiddel együtt szeretettel várunk!
Meghívó megtekintése
Nemzeti gyásznap
2017. január 23.
Bűnmegelőzés az iskolában
2017. január 20.
A diákok nehezen tudnak
különbséget tenni a poénkodás és
a bűncselekmény között. Ez
inspirált bennünket, hogy
meghívjuk a Kecskeméti
Rendőrkapitányság Bűnmegelőzési
alosztályának dogozóit néhány
előadás tartására.
2016.12.12-én két előadó tartott
foglalkozást a 7. és 8.
osztályos tanulóknak Jó
hecc, vagy bűncselekmény?
címmel. Kisfilm, valamint
szituációs játékok segítségével
mutatták be a rendőrség dolgozói
a viccből elkövetett diákcsínyek
erkölcsi és jogi
következményeit. A játékok után
mindig a magyarázat következett,
amit nagy figyelemmel
hallgattak. A gyerekek aktívan
részt vettek a programban,
szívesen meséltek saját
tapasztalataikról is. Több
esetben meg is döbbentek azon,
hogy amit ők viccből tesznek, az
már kimeríti a szabálysértés
esetleg a bűncselekmény
fogalmát.
Miért csinálja?
"A
homár, amikor páncélt vált, előbb
elhullatja az eredetit. Amíg
kialakul az
új,
védtelenné
és
sebezhetővé
válik.
Sok veszély
les rá.
Ilyen a kamaszkor is. Az
új
páncél
temérdek
könnybe,
verejtékbe
kerül.
A kamaszkor: a homár
drámája...”
(Dolto)
Ez az idézet
volt a mottója annak a szülőknek
és pedagógusoknak rendezett
teadélutánnak, melyet
Dr. Tóth Imre c. r. alezredes
tartott 2016. december 12-én
17:00 órai kezdettel.
Az előadás témája a gyermek-
vagy serdülőkori
problémaviselkedést és azok
okait vizsgálta a fogantatástól
a felnőtt életig. Kitért a
család szerepének fontosságára,
a nevelés felelősségére, a
gyermekkel való rendszeres
törődésre, odafigyelő
beszélgetésekre és a bizalom
kialakítására. Ezekkel a
módszerekkel lehet megelőzni a
serdülőkorban gyakran megjelenő
hazugságot, csavargást, lopást,
depressziót, öngyilkossági
kísérletet. Rendkívül tartalmas
és jó hangulatú előadást
hallottunk, melyet kellemes
beszélgetés követett, ahol az
előadótól is kérdezhettek a
megjelentek.
A jelenlévő szülők
véleménye alapján sajnálhatja
az, aki nem vett részt ezen a
programon, mert megerősítést és
tanácsot egyaránt kaphattak a
jelenlévők.
Maróti
Pálné
Népdaléneklő verseny
2017. január 11.
Karácsonyi ünnepség
2016. december 28.
A decemberi ünnepek közül
a karácsony áll
szívünkhöz a legközelebb.
A keresztény vallások tanítása
szerint ezen a napon
született Jézus Krisztus,
aki szeretetet, békét hirdetett
egész életében. A karácsony az
öröm, a békesség, a szeretet és
a család ünnepe. Izgatott
készülődés előzi meg.
Így voltak ezzel iskolánk
3. osztályos tanulói is, akik
nagy lelkesedéssel készültek az
iskolai ünnepély megtartására.
Őket segítették még az
énekkarosok, a Ha-hó szakkör
tagjai és a 2. a osztály
tanulói. A kitartó munka és sok
próba meg is hozta eredményét,
mert igen színvonalas
műsorban lehetett részünk.
Köszönet illeti ezért a
fellépőket és felkészítő
tanáraikat.
Ünnepségünk programja a
következő volt:
1.Ady
Endre: Karácsony
/Szabó
Gyula előadásában/
2.
Betlehemes játék
/A felsős és alsós énekkar és a
Ha-hó szakkör előadásában/
3.Szélike
karácsonya c. mesejáték
/Előadta: Popper Réka, Benkő
Anna, Balogh Éva, Mészáros
Alexa, Mészáros Zsolt, Patai
István 3.a osztályos tanulók, és
iskolánk két nevelője: Ürmösné
Csányi Éva és Fehér Emil/
4.Hópihék
téli tánca
/ a 3.b és 2.a előadásában/
5.Hóban
ébred, majd az ünnep c. dal
/Bende Lili 3. b osztályos
tanuló előadásában/
6.Karácsonyi
fények tánca
/Előadták a 3. a, b, c osztályos
tanulók/
7.Karácsonyi
szöveg: Ezt látják a karácsonyiangyalok
/Felolvasta: Ürmösné Csányi Éva
tanítónő/
8.Záró
szám: TNT: Fehér karácsony
/Együtt énekelte az összes 3. és
2. osztályos szereplő/
Köszönet illeti
még a dekorációért Bársony
Katalin 8. b osztályos tanulót
és Bodor Melinda tanárnőt,
valamint a hangosításért Kerekes
Andrást és Hódi Mihályt.
A
műsorban elhangzott Ady Endre
vers részletével zárnám
gondolataim:
„Harang csendül, Ének zendül, Messze zsong a
hálaének Az
én kedves kis falumban Karácsonykor Magába száll
minden lélek.”
A Tiszaalpári Árpád
Fejedelem Általános Iskola
idén első ízben
rendezte meg az adventi
várakozáshoz kapcsolódó
programját, 2016.
december 16-a délutánján.
Bodor Melinda tanítónő
fogta össze a szervezés
munkálatait.
Az iskola tanulói már jó ideje
készültek erre az alkalomra.
Karácsonyhoz kapcsolódó
kézműves tárgyakat készítetteka pedagógusok
segítségével. A szorgos
szülői kezek pedig édes és sós
finomságokat sütöttek.
Az udvaron feldíszített fenyőfa
köszöntötte a látogatókat. A
tornateremnek pedig karácsonyi
hangulatot kölcsönzött a
dekoráció, melyet Szőke Éva,
Maróti Pálné, Barcsik Edit Mária
tanárnőknek
köszönhettünk. Lassan megtelt a
tér díszes, termékektől
roskadozó asztalokkal és sok-sok
nézelődővel. A változatosságot
szolgálta, hogy voltak olyan
standok, amelyek egy-egy ország
(Magyarország, Nagy-Britannia,
Olaszország, Kanada, Románia)
jellegzetességeit sorakoztatták
fel, Novák Éva tanárnő
szervezésében.
Aki pedig megszomjazott a
portékák beszerzése során, a
Teaháznál olthatta szomját.
A gyerekek színes
műsorral is megörvendeztették a
közönséget. Fellépett
többek között a németes, az
angolos, és a 2-3.
évfolyamos napközis csoport.Láthattuk
a 8. osztályos lányok és
fiúk rock műsorát és
meghallgathattuk a 4-5.
évfolyam napköziseinek
előadásában A négy égő gyertya
című mesét. Felkészítő
tanárok voltak: Nagy
Erika, Novák Éva, Barcsik Edit
Mária, Bodor Melinda, Bondár
Enikő. Bartáné Füle Bianka.
Mire beesteledett az asztalok
kiürültek és mindenki
„kincsekkel” és csemegékkel
megrakodva térhetett haza.
Ezúton
köszönjük a felajánlásokat,
adományokat, az árusításban
nyújtott segítséget a szülőknek,
amely lehetővé tette a program
sikeres lebonyolítását.
Adventi Forgatag december 16-án
2016. december 06.
Jótékonysági bál
2016. december 05.
A
bál elnevezés olasz
eredetű, a táncolni szóból, mint
ballo, ballare ered. Az
évek során, a külsőségeket
tekintve, a bál szinte mindenben
megváltozott.
A vendégek hintó helyett autóval
érkeznek, a gyertyák fényeit
felváltotta az elektromos lámpa,
és a hagyományos keringő, polka
mellett ma már modernebb zenére
is táncolhatunk.
A hölgyek
szebbnél szebb ruhákban
pompáznak a táncparketten.
Olyan esemény ez, amelyen
mindenki szeretne részt venni.
A
hagyományoknak megfelelően
november 26-án
jótékonysági bált rendezett az
iskolánk tantestülete és a
szülők a közössége, melyet ismét
nagy érdeklődés kísért.
Ez a szép hagyomány ünnepélyes
atmoszférával burkolta be az
egész iskolát, és magával
ragadott valamennyi vendéget.
Jótékonysági
rendezvényünket
hagyományosan a tornateremben
rendeztük meg, melyet a
színpompás dekoráció bálteremmé
varázsolt. A vendégeket
Győri Istvánné intézményvezető
köszöntötte, majd Zsámboki Anna,
a Klebelsberg
Intézményfenntartó Központ
Kecskeméti Tankerületének
igazgatója és Dr. Vancsura
István, Tiszaalpár polgármestere
is üdvözölte az egybegyűlteket.
Az iskola diákjai hetek
óta készültek arra, hogy
színvonalas műsorral
örvendeztessék meg a bál
résztvevőit. Először a
nyolcadik osztályos tanulók
angol keringőt mutattak
be, majd az énekkar
műsorát követően pedig az
Alapfokú Művészeti
Iskola néptáncos növendékei
szórakoztatták a bál
résztvevőit. Végül a
bécsi keringőt
tekinthette meg a közönség. Ezt
követően a diákok felkérték
tanáraikat, szüleiket egy
táncra. Az aulában idén sem
maradt el a nagy sikerű
fényképezés a rögtönzött
retro osztályteremben,
melyet ebből e célból rendeztünk
be. A fotósok ismét nemes
felajánlást tettek, így a
fényképezésből befolyt teljes
összeget az iskola javára
fordíthatjuk.
Egy jó bál
azonban nem tud megvalósulni
segítők nélkül!
Nagy köszönetünket fejezzük ki a
vacsorát elkészítőknek, azoknak,
akik hozzávalókat ajánlottak
fel, biztosították a főzéshez,
mosogatáshoz a helyiségeket,
kölcsönöztek számunkra
étkészletet, dekoráltak,
takarítottak, terítettek,
tálaltak, vagy éppen más módját
találták meg annak, hogy
segítsenek ezen színvonalas
rendezvényünk létrejöttében. Az
iskolát támogatták azok is, akik
vacsora- és adományjegyet,
tombolát vásároltak,
tombolatárgyat ajánlottak fel.
Elismerés illeti az iskola
valamennyi dolgozóját, akik a
mindennapi munkájuk mellett
vállalták a bál megszervezését,
és az ezzel járó plusz
feladatokat. A hajnalig
tartó vigasságban mindenki
nagyon jól érezte magát.
A
Tiszaalpári Árpád Fejedelem
Általános Iskola
osztályfőnöki
munkaközössége
szeretettel meghívja
Önt
2016. december 12-én
este 17:00-tól
szülői
teadélutánjára
A
pályaválasztási kiállítás
2016. november 18-án került
megrendezésre Kecskeméten.
Nagyon sok iskola mutatkozott
be, több mint 40 iskola
reklámozta magát. Nem
voltak valami kevesen.
Buszokkal,
autókkal osztályok is érkeztek.
Egy egész nap kellett volna
hozzá, hogy mindent végig
lehessen nézni. A kérdésekre is
szívesen válaszoltak,
pályaválasztással kapcsolatos
tanácsokat adtak a kiállítók.
Teszteket is
lehetett kitölteni, és az
eredmény megmutatta, kinek
milyen irányban érdemes
továbbtanulni. Különféle
bemutatót is tartottak, ami arra
az iskolára jellemző.
A
pályaválasztási kiállításra
kiírt rajzpályázatra beérkező
rajzokból is sok szép alkotást
láttam. Az iskolánkból beküldött
rajzoknak is nagyon örültem, de
a legjobban annak, hogy az én
rajzom
I. díjat nyert. Ott vehettem
át ünnepélyes díjátadón az
oklevelet és a nyereményem.
Véleményem
szerint ez igazán jó hely és
alkalom azoknak, akik
bizonytalanok még abban, hogy
melyik középiskolában folytassák
tanulmányaikat.
Pályaválasztási szülői értekezlet
2016. november 27.
Iskolánk
a Tiszaalpári Árpád Fejedelem
Általános Iskola 2016.
október 17-én
pályaválasztási szülői
értekezletet tartott, amelyre
meghívtuk a környék
középiskoláinak képviselőit. A
szülői értekezlet célja a
középiskolai beiskolázások
segítése, a 7. és 8.
osztályos diákok és szüleik
tájékoztatása volt.
Először egy
általános tájékoztatón vettek
részt a tanulók és a szülők,
ahol a gimnáziumok,
szakgimnáziumok,
szakközépiskolák és a
szakiskolák képviselői
bemutathatták iskolájukat 5-5
percben, majd ezt követően külön
teremben lehetőség nyílt az
adott iskola iránt érdeklődők
részletes tájékoztatására
személyes beszélgetés,
filmvetítés keretében. A
kiskunfélegyházi, tiszakécskei
és csongrádi iskolák szinte
teljes számban képviseltették
magukat, de a kecskemétiek közül
is többen eljöttek hozzánk.
Az esemény
iránt nagy volt az érdeklődés.
Úgy gondolom elértük a célunkat,
hiszen a tanulók véleménye
szerint sokan kaptak olyan
információt, melynek birtokában
már tudják, hová szeretnének
menni, milyen szakmák érdeklik
őket. Tájékozódtak az
iskolalátogatás lehetőségeiről,
a nyílt napok időpontjáról.
Többen tervezik, hogy részt
vesznek a pályaválasztási
kiállításon, melyen az ő
rajzaikat is kiállítják.
XIV. Bársony Mihály Tekerőlantos Találkozó
2016. november 20.
A hagyományokhoz híven,
idén is képviselte magát
iskolánk az óvodakertben
megrendezésre kerülő
XIV. Bársony Mihály Tekerőlantos
Találkozón és Mihály-napi
vásáron.Az alsós és felsős
énekkar közösen készült a
szeptember végi napsütéses
délutánhoz illő hangulatos
népdalcsokorral.
Felkészítők: Barcsik Edit és
Szőke Éva.
A fellépés után kipróbálhattunk
különböző népi játékokat,
megkóstolhattuk a kemencés
lángost, és nem utolsó sorban
részt vehettünk a tekerősök
zenéjével kísért
kukoricafosztáson. Élményekkel
teli délután volt. Köszönjük a
szervezőknek!
1956 emlékezete - Vándorkiállítás
2016. november 20.
A kiskunfélegyházi Kiskun
Múzeum, a MNL Bács-Kiskun Megyei
Levéltár és a Kecskeméti Katona
József Múzeum az 1956-os
forradalom és szabadságharc 60.
évfordulója tiszteletére
Bács-Kiskun 56/60 címmel
művészeti pályázatot hirdetett
felső tagozatos és középiskolás
diákok számára az alábbi
témában:
1956 emlékezete.
A művekből vándorkiállítást
rendeztek, mely 2016. október
18-án a Kiskun Múzeumban nyílt
meg.
A kiállítás a későbbiekben a
megye több településén is
megtekinthető lesz.
Iskolánk 9 tanulójának alkotását
a zsűri érdemesnek találta arra,
hogy beválogassa a
vándorkiállítás anyagába.Büszkék vagyunk arra,
hogy növendékeink színvonalas
rajzaikkal képviselhetik
iskolánkat.
A zene az életnek olyan szükséglete, mint a levegő.
Sokan csak akkor veszik észre,
ha már nagyon hiányzik."
(Kodály Zoltán)
Az
UNESCO Nemzetközi
Tanácsa Yehudi Menuhin
kezdeményezésre október 1-jét a
zene világnapjává nyilvánította.
Azóta ez a nap
világszerte sokféle nemes
muzsika ünnepe.
Életünket keresztül-kasul szövi
a zene, a bölcsőtől a sírig. A
zene, ami az ember legősibb
kifejezési formája, ősibb, mint
a nyelv. Még írni se tudott az
emberiség, amikor a hang és a
szó hatalmába kerítette.Az ókori irodalmi emlékek
mesékben, mítoszokban zengenek a
zene csodatévő hatalmáról:
Orfeusz énekével hozza vissza
kedvesét az alvilágból,
Vejnemöjnen vadakat szelídített
meg hárfájával, és mint tudjuk
sebet gyógyítani síppal, dobbal,
nádi hegedűvel is lehet.
Napjainkban, amikor a technikai
eszközök félelmetes mennyiségben
és tempóban árasztják el a
világot és erőltetik ránk a zene
minden nemét és műfaját,
különösen fontos, hogy egy-egy
alkalommal fölébe emeljük
fejünket az áradatnak és
ügyeljünk arra, hogy a zenének
ne rabjai, hanem okos gazdái
legyünk!
A hagyományokhoz híven, idén is
megemlékeztünk iskolánkban a
zene világnapjáról.
Létrehoztuk a csodát, amit
zenének hívnak. Együtt
énekeltünk, megszólaltattuk a
zongorát, a furulyát,
hallgattunk tekerőmuzsikát és
elgondolkodtunk zenéről szóló
idézetekről. Fellépők:
Almási-Szabó Tibor, Kása Eszter,
Dömötör Bálint, Micheller
Berzsián, Barcsik Edit, a Ha-hó
szakkör, Kővágóné Kálmán Klára,
az Énekkar Szőke Éva
vezetésével.
Helyszín:
Tiszaalpári Árpád Fejedelem
Általános Iskola tornaterme
Október 23.
2016. október 28.
Az
1956-os forradalom és
szabadságharc 60. évfordulójára
emlékeztünk
A nemzet élő fa, melynek
fenntartó, tápláló gyökere
történelme. Ünnepeink
történelmünkben gyökereznek.
Különösen igaz ez nemzeti
ünnepeinkre. Velünk élő
történelmünk hőseire,
áldozataira, a pesti ifjúságra,
a munkásokra a legújabb kori
történelmünk forradalmára
emlékeztünk október
21-én, pénteken délután az
iskola tornatermében
megrendezésre kerülő községi
ünnepségünkön.
A Bársony Mihály
Népdalkörrel és az iskolai
énekkarral közösen énekeltük el
a Himnuszt, majd dr.
Vancsura István polgármester úr
megemlékező beszéde
következett.
Az Árpád Fejedelem Általános
Iskola ünnepi műsorát a
nyolcadik évfolyam tanulói
mutatták be,
közreműködtek iskolánk
pedagógusai és negyedik
osztályos diákjai.
Felkészítők voltak:
Bondár Enikő, Maróti Pál, és
Tallóné Farkas Krisztina. A
dekorációt Szőke Éva tanárnő
készítette.
Műsorunk mottójaként a következő
Illyés Gyula idézetet
választottuk:
„Mert olyanokat éltünk meg,
amire ma sincs ige,
Amit mi átéltünk, emberek.
Amit nem érthet, aki nem
érte meg.
Amire ma sincs szó, s tán
nem is lehet:
Csak zene, zene, zene ! „
Zenével
és mozgással kísért előadás
felidézett egy eseménysorozatot,
felvillantotta azokat a
történelmi tényeket, amik a
forradalomhoz vezettek.
Egy családfő visszaemlékezésével
kezdődött a történet,
aki felidézte gyermekkorát,
Magyarország II. világháborúba
való belépésének idejét. Láttuk
a békeidők idillinek tűnő
világát, ahol azonban jelen volt
a besúgás, az államvédelmi
hatóság kegyetlenkedése.
Részesei voltunk a gyerekek
rettegésének a forradalom
idején. Szemtanúi a lázadó
ifjúság összefogásának, az ÁVH-s
katonák gyilkos sortüzének, az
orosz katonák bevonulásának, a
reményvesztett emberek
emigrálásának.
Megmutattuk, hogy minden
szenvedés ellenére sokan voltak,
akik mégis…. MARADTAK!
2016. október 6-án
a magyar vértanúkra emlékeztünk
a Tiszaalpári Árpád Fejedelem
Általános Iskolában. Az
ünnepi műsort a 7. osztályosok
adták elő
Szőke Éva, Dömötörné Tar Margit,
Győri Tamás szervezésében, a
dekorációt
Bodor Melinda tanítónő
készítette.
1849. augusztus 13-án
megtörtént a világosi
fegyverletétel. Ferenc József
felfüggesztette a magyar
alkotmányt. Haynau megkezdte a
bosszúálló mészárlást. Kossuth
Lajos elásatta Orsovánál a
magyarok szent koronáját, és a
kormánnyal együtt Törökországon
át elmenekült. Akit bűnösnek
tartottak, Haynau
legyilkoltatta. A börtönök
megteltek. A tiszteket
lefokozták, közlegényként az
osztrák hadseregbe sorozták,
megalázó beosztásukban éveket
töltöttek. Aki tehette, emigrált
vagy elbujdosott.
A legtragikusabb nap október 6.
volt.
Ezen a napon, Pesten kivégezték
Batthyány Lajos miniszterelnököt,
Aradon pedig tizenhárom
honvédtábornokot.
A magyar szabadságharc ugyan
elveszett a túlerő miatt, de a
nemzet áldozata nem volt
hiábavaló.
„S ők élni fognak, élni
mindörökkön,
Szent lesz, örökké szent a
sírgödör,
A míg az eszmény ki nem hal e
földön,
Míg magyar szellem még magasba
tör,
Az igét, melyért éltet áldozának,
Szívébe írták az egész hazának,
Utódtól fogja hű utód tanulni:
Hogyan kell élni, s hogy lehet
meghalni.”
2016. szeptember 19-24-ig
a Tiszaalpári Árpád Fejedelem
Általános Iskola tanulói
Mátraszentimre-Bagolyírtáson
voltak erdei iskolában.
A tanulás melletti túrák
a természetben kiváló
szórakozást is biztosítottak: a
gyerekek a játékos feladatoknál
szinte észre sem vették, hogy
tanultak, és megismerték a
tavak, az erdő-mező élővilágát,
a víz körforgását, az erdei
állatok életmódját, az ehető
növényeket, a szél erejét, a
fajok sokféleségét, a térkép
használatát. Megjártuk
a Kékestetőt, Piszkéstetőn a
Csillagvizsgálót, a Világörökség
részét képező Hollókő utcáit, a
Siklósi sziklavárat. Parádon
igazi mesterektől leshettük el
az üvegfújás mikéntjét.
Iskolánkból
Deák Lajosné, Dr. Halász
Mátyásné, és Miskolczy István
biztosította a szakmai hátteret.
Csodálatos élményekkel
tértek haza diákjaink az erdei
iskolából, és bizonyára
a megtapasztalt ismereteket nem
felejtik el soha, és sokszor
fogják még hasznosítani
tanulmányaik során.
Jeleskedtek a 7-8. osztályos sportolóink
2016. október 21.
Szeptember végén a
Megyei Atlétika Ügyességi Csapatbajnokságon, Kecskeméten a
Tiszaalpári Árpád Fejedelem
Általános Iskola IV. korcsoport
fiú csapata
3. helyezést ért el.A csapat tagjai:
Baranyi Máté (8.b), Baranyi
Tibor (8.a), Garaguly Adorján
(8.a), Néző Bence (8.b), Ollári
Ádám (8.b).
Felkészítő tanár:
Ivicz Lázár
Kiskunfélegyházán a
Darvas- Kupa atlétika versenyen
a IV. korcsoportos körfutásban:
Baranyi Tibor 6. helyezést ért
el.A
4x1 körös váltóban
Tiszaalpári Árpád Fejedelem
Általános Iskola csapata IV.
helyen végzett.A csapat tagjai:
Baranyi Máté, Baranyi Tibor,
Garaguly Adorján, Néző Bence
Felkészítő tanár:
Ivicz Lázár
Gratulálunk a fiúknak, további
szép eredményeket!
Kimagasló iskolai sporteredmények
2016. október 21.
Az Árpád Fejedelem
Általános Iskola 5-6.osztályos tanulói
kimagasló eredményeket
értek el a kiskunfélegyházi
Darvas Kupán. Négy tanuló vett
részt az atlétikai számokból
álló versenyen: Balogh
Flórián (6.a) és Győri András
(5.a) 60 m síkfutáson indultak,
Novák Zoltán (5.a) 800 m
körfutáson, ahol 4. helyezést
ért el.
Távolugrásban
Novák Kristóf (5.b) a
kitűzött célnál nagyobb sikert
elérve a 4. helyezést érte el.
Az utolsó számban, amely a 4x100
m váltó volt-
a négy fiú nagy küzdelemben
a dobogó harmadik fokára
állhatott. Felkészítő tanár:
Fehér Emil A jó eredményeknek
köszönhetően két tanuló
meghívást kapott a
kiskunfélegyházi Darvas József
Általános Iskola szervezésében
minden évben megrendezendő
Mészáros Gyula Emlékversenyre.
Az elmúlt évek hagyományaihoz
hűen az idén is megrendezésre
került az Árpád-nap,
melyen iskolánk névadójára
emlékeztünk.
Ez a nap kissé eltért az eddig
megszokottaktól, mert idén a
felállított jurtán kívül,
íjászok és korhű viseletbe
öltözött hagyományőrzők is részt
vettek rendezvényünkön. Ily
módon igyekeztünk közelebb hozni
a gyerekekhez a régmúlt időket,
Árpád korát.
A rendezvényt egy regös nyitotta
meg, aki ősi dallamokkal és
énekekkel emlékezett meg
Attiláról és Árpád fejedelemről.
A diákok állomásokon
végighaladva szerezhettek
ismereteket a honfoglalás kori
életmódról, a magyarság és
iskolánk történetéről, a falunk
történelmi jelentőségéről.
Így többek között ősi íjunkat
mutatta be tanulóinknak egy
helyi hagyományőrző íjász, a
Bársony Lovasudvar jóvoltából a
csikósok mesterségét ismerhették
meg a gyerekek. A nap hátralévő
részében az érdekes feladatok
mellett megkóstolhattuk, egyik
ősi étkünket, a kenyérlángost, a
régi kenyérsütések kedvelt
reggeli eledelét, amely nagy
sikert aratott.
A nap végén a
három legtöbb Árpád-tallért
szerzett alsós, és a három
legtöbb tallért gyűjtő felsős
osztályok átvehették a finom
tortájukat, melyet a
kenyérlángossal együtt az SZMK
ajánlott fel. Senki nem távozott
üres kézzel, hiszen a versenyen
való részvételért is kapott
csokoládét valamennyi tanuló.
Ezúton szeretnénk megköszönni
mindazoknak, akik közreműködtek
és adományaikkal segítették az
Árpád-nap lebonyolítását.
Köszönet az
igazgatóságnak, valamennyi
pedagógusnak, az Árpád Népe
Egyesületnek a jurtáért, Csernák
Zsolt helyi vállalkozónak,
Bársony Anettnek és Bársony
Klárának a Bársony Lovasudvarból,
a hagyományőrzőknek: Hideg
Anettnek, Hideg Lászlónak,
Gulyás Jánosnak és Regös
Sziránszki Józsefnek, illetve a
szülőknek.
Mindannyiunknak nagyszerű
élményben volt részünk. Jövőre
ismét szeretnénk hasonló
programokkal és még színesebb
előadásokkal megörvendeztetni az
Árpád-nap résztvevőit, ezzel is
gyarapítva iskolánk
hagyományait.
Iskolánk a korábbi
évekhez hasonlóan ebben a
tanévben is csatlakozott a MDSZ
által meghirdetett Diák Sportnap
rendezvényhez. A Diák Sportnap
célja a mozgás és sportolás
fontosságának kihangsúlyozása.
A napot az alsósok labdás
gimnasztikával kezdték. A felső
tagozatos lányok zenés tornával,
a fiúk „katonás” bemelegítéssel
nyitották a napot. A délelőtt
„kincsvadászattal” egybekötött
sétával, játéktanulással,
sorversenyekkel telt az 1-4.
osztály számára. Izgalmas volt a
felsősök kirándulása, ahol
térképen kellett jelölni a
megtett útvonalat.
A 7-8. osztály jó
hangulatú, vidám, kreativitást
igénylő feladatokban mérhette
össze erejét.Az 5-6. osztály
sorversennyel mozgatta meg
izmait. 12.00-kor került sor a
2016 méter futásra, melyet a
tanulók nagy létszámban
teljesítettek.
Szeptember 1-jén
diákok, szülők, rokonok,
pedagógusok népesítették be a
Tiszaalpári Árpád Fejedelem
Általános Iskola udvarát a
tanévnyitó ünnepélyen.
Ebben az évben 47
elsős kisdiák várta
remegő lábakkal és nagy
izgalommal, hogy elkezdődjön a
tanév. Gyönyörű versekkel
készültek a legkisebbek a
tanévnyitóra. Győri
Istvánné igazgatónő
ünnepi beszédében megnyitotta a
2016-17-es új tanévet, és
bemutatta az iskolánkban tanító
új pedagógusokat. A Köszönjük
Sió! Iskolatáska Program 2016.
évi pályázatának eredményeként,
iskolánkból 12 tanuló
nyert iskolakezdési támogatást.
Az iskolatáskát, és annak
tartalmát a tanévnyitó
ünnepségen vehették át a nyertes
diákok. Dr. Vancsura
István polgármester is
nagy szeretettel köszöntötte az
egybegyűlteket.